Adwokat z urzędu czy z wyboru?
Decydując się na założenie sprawy cywilnej często zastanawiamy się czy jest nam potrzebny adwokat. Jeżeli jest to sprawa skomplikowana pod względem faktycznym i prawnym pomoc fachowego pełnomocnika może być nieodzowna. Pojawia się wtedy kolejne pytanie- czy lepiej jest skorzystać z pomocy adwokata z wyboru czy wnioskować do sądu o ustanowienie pełnomocnika z urzędu ?
Adwokat z wyboru i z urzędu- jakie są różnice ?
Podstawowa różnica pomiędzy adwokatem z wyboru a z urzędu dotyczy dwóch kwestii: po pierwsze tego kto decyduje o osobie adwokata, który będzie prowadził sprawę oraz po drugie, kto zapłaci mu wynagrodzenie za prowadzenie sprawy.
W wypadku ustanowienia pełnomocnika z wyboru to klient decyduje z pomocy, którego adwokata chce skorzystać. W takiej sytuacji klient ma możliwość wyboru adwokata do którego ma zaufanie i z którym będzie mu się dobrze współpracowało. Podstawą nawiązania współpracy jest umowa zlecenia oraz udzielone przez klienta pełnomocnictwo. Uzgodnienia wymaga również wysokość należnego honorarium. Wskazać należy, iż nie istnieją żadne oficjalne cenniki prowadzenia spraw przez adwokata. Każda sprawa podlega indywidualnej wycenie przez adwokata, w zależności od stopnia jej skomplikowania i czasu potrzebnego na jej prowadzenie.
Jeżeli chodzi natomiast o pełnomocnika z urzędu, to o jego wyznaczeniu decyduje sąd. Robi to na wniosek osoby, która chce skorzystać z pomocy adwokata z urzędu, o ile osoba ta jest w stanie wykazać, że nie stać jej na pokrycie kosztów pełnomocnika z wyboru. Po przyznaniu przez sąd pełnomocnika z urzędu, osobę konkretnego adwokata, który będzie prowadził sprawę wyznacza właściwa Okręgowa Rada Adwokacka. W tym wypadku klient nie ma więc wpływu na to który adwokat będzie prowadził jego sprawę. Inaczej przedstawia się również kwestia wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu- jest ono przyznawane przez sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie i co do zasady wypłacane jest przez Skarb Państwa.
Adwokat z wyboru czy z urzędu - który lepszy ?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W wielu wypadkach poziom zaangażowania pełnomocnika z urzędu w prowadzoną sprawę dorównuje temu jaki ma adwokat prowadzący taką samą sprawę z wyboru, chociaż oczywiście nie ma w tym zakresie reguły. Zaletą pełnomocnika z wyboru jest to, że to klient decyduje o osobie adwokata, ma więc możliwość wyboru osoby do której ma zaufanie. Z kolei w wypadku pełnomocnika z urzędu znaczenie ma- zwłaszcza dla osób mniej majętnych- fakt, iż nie ponoszą one kosztów jego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać, iż o tym czy pełnomocnik z urzędu zostanie przyznany decyduje sąd.
Sprawy sądowe w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie sądowej lub też chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.