Alimenty przy rozwodzie
Jednym z możliwych rozstrzygnięć sądu w sprawie rozwodowej, jest zasądzenie alimentów od jednego z małżonków na rzecz drugiego. Jakie przesłanki należy spełnić, aby uzyskać alimenty od byłego małżonka? I jak długo trwa jego obowiązek alimentacyjny?
Przesłanki obowiązku alimentacyjnego pomiędzy byłymi małżonkami przedstawiają się odmiennie, w zależności od rozstrzygnięcia jakie w zakresie winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego zawierał wyrok rozwodowy.
Jeżeli w sprawie rozwodowej sąd, na zgodny wniosek stron nie orzekał o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, lub też jeżeli oboje małżonkowie uznani zostali za winnych rozkładu pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków, jeżeli znajduje się w niedostatku, może żądać zasądzenia na jego rzecz od byłego małżonka alimentów. W niedostatku znajduje się małżonek, który nie jest w stanie we własnym zakresie zaspokoić swoich potrzeb. W przedstawionej sytuacji wysokość alimentów uzależniona jest od usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Jeżeli natomiast jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, drugi małżonek może żądać od niego alimentów nawet jeżeli nie znajduje się w niedostatku, pod warunkiem, że rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej. Jest to tak zwany rozszerzony obowiązek alimentacyjny między małżonkami. W takiej sytuacji małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego, ma obowiązek przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego. O wysokości alimentów decydują usprawiedliwione potrzeby małżonka uprawnionego do alimentów oraz sytuacja finansowa i majątkowa małżonka zobowiązanego do ich płacenia.
Obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami wygasa z chwilą zawarcia nowego związku małżeńskiego przez małżonka uprawnionego do alimentów. Jeżeli jednak zobowiązany do płacenia alimentów jest małżonek, który nie został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego, jego obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. W szczególnych wypadkach, sąd, na żądanie uprawnionego do alimentów, może przedłużyć ten termin.
Obowiązek alimentacyjny małżonka uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, wygasa w wypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego przez byłego małżonka. Z kolei, jeżeli oboje małżonkowie zostali uznani za winnych rozkładu pożycia małżeńskiego, obowiązek alimentacyjny takiego małżonka wygasa, jeżeli drugi małżonek nie znajduje się już w niedostatku.