Czy obywatel Polski pracujący za granicą ma obowiązek zapłaty podatku w Polsce?
Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r.- „O zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw” (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123) ustawodawca zdecydował się na ograniczenie tzw. ulgi abolicyjnej wprowadzając limit odliczenia dla tej ulgi. Ustawa ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Co za tym idzie wprowadzona zmiana nie dotyczy dochodów uzyskanych przez obywateli polskich za granicą w 2020 r. W tym zakresie podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi abolicyjnej w dotychczasowym zakresie. Inaczej sytuacja przedstawiać się będzie jednak w wypadku dochodów uzyskanych przez nich w 2021 r.
Po pierwsze, wyjaśnić należy, iż wprowadzone zmiany dotyczyć będą polskich rezydentów podatkowych, a więc osób które przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polski więcej nie 183 dni w roku podatkowym lub posiadają w Polsce centrum interesów życiowych lub gospodarczych. Wprowadzone zmiany nie dotyczy więc obywateli polskich nie będących polskimi rezydentami podatkowymi- takie osoby nie musiały i w dalszym ciągu nie muszą płacić podatku w Polsce od dochodu uzyskiwanego za granicy (taki podatek muszą natomiast zapłacić od dochodu uzyskiwanego w Polsce). Ujmując rzecz prościej- wprowadzone zmiany w przepisach podatkowych dotyczą osób, które czasowo pracują za granicą, a więc przez większą część roku przebywają w Polsce lub też w Polsce mają centrum interesów życiowych np. mieszka tam ich rodzina, którą utrzymują.
Po drugie, wprowadzone zmiany dotyczyć będą jedynie polskich rezydentów podatkowych pracujących w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy międzynarodowe przewidujące- w zakresie unikania podwójnego opodatkowania- tzw. „metodę proporcjonalnego odliczenia”. Są to np. Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia, Finlandia, Dania Belgia, Holandia, Nowa Zelandia, Słowacja, Kanada, Australia, Austria czy Słowenia.
Co się zmieni ? Otóż takie osoby będą musiały zapłacić w Polsce różnicę między podatkiem obowiązującym Polsce, a tym zapłaconym w państwie w którym uzyskały dochód. Osoby takie, na podstawie nowych przepisów, będą mogły skorzystać jedynie z kwoty wolnej od podatku, która wynosi 1.360,00 zł.