Czy świadczenie z polisy ubezpieczeniowej wchodzi w skład spadku?
Z chwilą śmierci osoby ubezpieczonej, w praktyce pojawić się może pytanie, czy świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela wchodzi w skład spadku. Pytanie to nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy uposażonym z polisy jest spadkobierca testamentowy lub ustawowy, który zamierza odrzucić spadek.
Odpowiadając na powyższe pytanie należy odwołać się do art. 922 § 2 K.C., zgodnie z którym „Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami”. Jednym z takich „praw”, które przechodzą na oznaczoną osobę niezależni od tego czy jest ona spadkobiercą, jest świadczenie wypłacane przez ubezpieczyciela z tytułu zawartej przez zmarłego umowy ubezpieczenia. Zgodnie bowiem z art. 831 § 1 K.C. „Ubezpieczający może wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci osoby ubezpieczonej”. Co więcej, paragraf 3 art. 831 § 1 K.C. wprost wskazuje, iż „Suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym”.
Powyższe rozwiązanie ma uzasadnienie praktyczne- osobą uprawnioną do odbioru kwoty ubezpieczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego niekoniecznie musi być spadkobierca takiej osoby – równie dobrze może to być osoba spoza tego grona.
Co za tym idzie, odrzucenie spadku przez spadkobiercę nie wyłącza możliwości uzyskania przez niego świadczenia wypłacanego przez ubezpieczyciela z tytułu zawartej przez zmarłego umowy ubezpieczenia, o ile oczywiści spadkobierca ten został w ten sposób uposażony.
Wypłata kwoty z polisy jest niezależna od przeprowadzonego postępowania spadkowego, i powinna nastąpić w terminie 30 dni od zawiadomienia o ziszczeniu się warunku wypłaty świadczenia.