Długi współmałżonka- czy osoba trzecia może doprowadzić do podziału majątku wspólnego małżonków ?
W okresie trwania małżeństwa małżonków zazwyczaj łączy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Jest to tzw. wspólność łączna, która oprócz bezudziałowego charakteru, wyróżnia się również tym, iż małżonkowie w trakcie trwania małżeństwa nie mogą domagać się podziału majątku wspólnego (mogą natomiast zmienić ustrój majątkowy). Czy jednak inna osoba może z takim wnioskiem wystąpić ?
Kiedy współmałżonek odpowiada za długi ?
Jak adwokat często spotykam się z pytaniem dotyczącym tego czy jako mąż/żona odpowiadam za długi współmałżonka. Wskazać należy, iż co do zasady wierzyciel jednego z małżonków może prowadzić egzekucję tylko z majątku osobistego tego małżonka. Natomiast skierowanie egzekucji do majątku wspólnego, jak wyjaśniam klientom mojej kancelarii adwokackiej, możliwe jest w wypadku uzyskania przez wierzyciela klauzuli wykonalności w stosunku do drugiego małżonka. Jest to możliwe gdy drugi małżonek wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania stanowiącego dług.
A co w wypadku braku zgody ?
Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli takiej zgody drugiego małżonka nie było. W takiej sytuacji wierzyciel, aby móc skierować egzekucję do majątku wspólnego, w pierwszej kolejności musi doprowadzić do ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami. Jako adwokat zaznaczam, iż możliwość wystąpienia do sądu z takim powództwem uzależniona jest od tego czy wierzyciel jest w stanie uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.
Z chwilą ustanowienia przez sąd ustroju rozdzielności majątkowej dotychczasowa wspólność łączna majątku małżonków przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych. W takiej sytuacji wierzyciel, jako osoba zainteresowana, może wystąpić do sądu o podział majątku wspólnego małżonków, z których jedno z nich jest jego dłużnikiem. Wierzyciel zainteresowany jest bowiem wówczas tym, aby wskutek podziału majątku wspólnego jego dłużnik uzyskał składnik majątku, do którego będzie mógł skierować egzekucję.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.