Dowody w sprawie o alimenty.
Kodeks postępowania cywilnego (K.P.C.) nie zawiera zamkniętego katalogu środków dowodowych. Zgodnie z art. 227 K.P.C., przedmiotem dowodu są fakty, które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. W tym wpisie zastanowimy się więc jaki powinien być kierunek dowodzenia w sprawie o alimenty i jakie dowody należy w tego rodzaju sprawie przedstawić?
Po pierwsze, potrzeby uprawnionego.
Jako adwokat prowadzący uważam, że w sprawach alimentacyjnych najważniejszą kwestią do wykazania są koszty utrzymania osoby dochodzącej alimentów. W dużej mierze to właśnie ten czynnik decyduje o kwocie zasądzonych przez sąd alimentów.
Dowody jakie powinna przedstawić osoba dochodząca alimentów są oczywiście zależne od okoliczności konkretnej sprawy. Jako adwokat najczęściej spotykam się z dokumentami (tj. faktury, rachunki imienne, potwierdzenia wykonania przelewów, umowy, zaświadczenia) oraz zeznaniami świadków. W kontekście dochodzenia roszczeń alimentacyjnych należy pamiętać, iż paragony nie są traktowane przez sądy jako dowody potwierdzające koszty utrzymania osoby dochodzącej alimentów. Wynika to z tego, iż paragon potwierdza fakt zakupu danego produktu, nie wskazuje jednak osoby, która wydatkowała środki na jego zakup. Z kolei jeżeli chodzi o zeznania świadków, to klientów mojej kancelarii adwokackiej uczulam, aby były to osoby, które realnie mają wiedzę co do wydatków i kosztów utrzymania uprawnionego do alimentów.
Przy pomocy wskazanych wyżej dowodów należy wykazywać przede wszystkim bezpośrednie koszty utrzymania osoby dochodzącej alimentów, a więc wyżywienie, odzież, obuwie, środki czystości, rozrywka, lekarstwa, w wypadku dzieci zajęcia dodatkowe, itd. Oprócz tego jednak dokumenty mogą być przydatne również do wykazywania kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, opłacaniem rachunków, itd. W tym zakresie jako adwokat wskazuję jednak, iż jeżeli w danym mieszkaniu mieszka więcej osób, koszty związane np. z mediami dzieli się przez liczbę osób, które faktycznie z nich korzystają.
Po drugie, możliwości zarobkowe obowiązanego do alimentów.
Drugim istotnym czynnikiem decydującym o kwocie alimentów są możliwości zarobkowe osoby obowiązanej do alimentów.
W tym zakresie najlepszym sposobem ustalenia sytuacji obowiązanego do alimentów jest zobowiązanie go przez sąd do przedstawienia kilku rodzajów dokumentów: zaświadczenia z pracy o wysokości zarobków, złożonych za kilka ostatnich lat deklaracji podatkowych, wyciągu z rachunków bankowych. Ewentualnie o dokumenty te- na wniosek powoda- może zwrócić się również sąd do właściwych instytucji. Dodatkowo powód w sprawie o alimenty może również wnioskować o zwrócenie się do Centralnej Ewidencji Ksiąg Wieczystych (czy pozwany jest właścicielem nieruchomości) oraz do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (czy jest właścicielem samochodów).
Z mojego doświadczenia wynika, iż przy pomocy tych dokumentów można ustalić rzeczywisty stan majątkowy osoby zobowiązanej do alimentów. Jako adwokat podkreślić przy tym muszę jeszcze jedną okoliczność- przy ustalaniu kwoty alimentów należy brać pod uwagę potencjalne możliwości zarobkowe obowiązanego do alimentów, więc wykazaniu podlegać może także to, że jest on w stanie uzyskać wyższe dochody.
Sprawy o wykroczenia w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.