Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
Przepisy prawa podatkowego- z uwagi na ilość regulacji oraz ich skomplikowany charakter- często budzą wątpliwości. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość wystąpienia do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacji indywidualnej).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej może wystąpić osoba zainteresowana (art. 14b § 1 ordynacji podatkowej). Może to być zarówno osoba fizyczna, jak również przedsiębiorca. Wniosek o wydanie interpretacji musi dotyczyć indywidualnej sprawy zainteresowanego. Nie można wystąpić z wnioskiem o interpretację w sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego innej osoby lub podmiotu.
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 14b § 2 ordynacji podatkowej). We wniosku o wydanie interpretacji należy w sposób wyczerpujący opisać stan faktyczny i/lub zdarzenie przyszłe, oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego (art. 14b § 3 ordynacji podatkowej). W wypadku braku któregoś z tych elementów, wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia braków.
Jeżeli wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczy transakcji, zespołu transakcji lub innego zdarzenia z udziałem czynnika międzynarodowego (a więc np. osoby fizycznej, osoby prawnej, lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej która ma miejsce zamieszkania / siedziby za granicą, lub za granicą znajduje się jej zarząd, lub też prowadzi działalność gospodarczą przy pomocy zagranicznego zakładu), to we wniosku należy wskazać również państwa z którym podlegający ocenie stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe ma związek (art. 14b § 3a ordynacji podatkowej).
Osoba wnosząca o wydanie interpretacji indywidualnej składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem, w dniu jego złożenia, nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej, a nadto, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego (art. 14b § ordynacji podatkowej). W przypadku zaistnienia którejś z sytuacji wymienionych powyżej, organ podatkowy odmawia wydania interpretacji (art. 14b § 5 ordynacji podatkowej).
Jeżeli natomiast kwestia, której dotyczy wniosek o interpretację indywidualną została już wyjaśniona w interpretacji ogólnej, organ podatkowy wydaje postanowienie stwierdzające, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym zastosowanie znajduje interpretacja ogólna (art. 14b § 5a ordynacji podatkowej). Z uwagi na powyższe wskazane jest, aby osoba składająca wniosek o interpretację indywidualną, wcześniej sprawdziła czy problem podatkowy który chce wyjaśnić nie był już przedmiotem interpretacji ogólnej.
Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej podlega opłacie w kwocie 40 zł za każdy wskazany we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Interpretacja podatkowa powinna zostać wydana niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 miesięcy od otrzymania wniosku (art. 14d § 1 ordynacji podatkowej). Do biegu tego terminu nie stosuje się okresu potrzebnego na uzupełnienie przez wnioskodawcę stwierdzonych braków formalnych.
Interpretacja indywidualna powinna zawierać wyczerpujący opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku ocenę stanowiska wnioskodawcy z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Organ może odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie (art. 14c § 1 ordynacji podatkowej). W razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy, interpretacja zawiera również wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym (art. 14c § 2 ordynacji podatkowej).
Wnioskodawca który nie zgadza się z wydaną w stosunku do niego interpretacją indywidualną może wnieść od niej skargę do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w terminie 30 dni od daty otrzymania interpretacji.
Niezalenie od tego czy stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę zostało uznane za prawidłowe lub nie, niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z indywidualnej interpretacji podatkowej jest to, że osoba zainteresowana uzyskuje jasną i precyzyjną odpowiedź co do swojej sytuacji prawnej, w zakresie prawa podatkowego.