Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ?
Stosunek pracy trwa tak długo jak chcą tego obie jego strony. Do zakończenia stosunku pracy może doprowadzić zarówno pracodawca jak i pracownik, poprzez złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. O ile pracownik może takie oświadczenie złożyć w każdej chwili o tyle w wypadku pracodawcy istnieją w tym zakresie ograniczenia.
Urlop pracownika
W art. 41 K.P. ustawodawca wprost wskazał, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w okresie urlopu pracownika. Przepis ten dotyczy wszystkich rodzajów urlopów z jakich może korzystać pracownik. O ile sama treść powyższego zakazu nie budzi wątpliwości, o tyle problem powstał na gruncie jego stosowania, w szczególności przy ustaleniu, w którym momencie pracownik rozpoczyna urlop. Ostatecznie kwestie tą rozstrzygnął Sąd Najwyższy wskazując, iż o początku urlopu decyduje rozkład czasu pracy i w konsekwencji dla jego określenia znaczenie ma początek doby pracowniczej, a nie kalendarzowej.
W wypadku regulacji z art. 41 K.P. należy rozróżnić samo złożenie przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę- co nie może nastąpić w okresie przebywania przez pracownika na urlopie- z jego skutkiem w postaci rozwiązania umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia. Przepis art. 41 K.P. nie stoi bowiem na przeszkodzie rozwiązaniu umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia nawet jeżeli skutek ten nastąpił w okresie urlopu pracownika.
Inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika
Pracodawca nie może złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę również w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Najczęściej przepis ten znajduje zastosowanie w wypadku choroby pracownika stwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Klientom mojej kancelarii adwokackiej zwracam jednak uwagę, iż powyższa regulacja prawna dotyczy sytuacji gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim a pracodawca składa oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Z ochrony tej nie korzysta natomiast pracownik, któremu najpierw pracodawca złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, a następnie pracownik uzyskał zwolnienie lekarskie, nawet jeżeli obejmuje ono dzień złożenia mu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Usprawiedliwioną nieobecnością jest także między innymi przebywanie przez pracownika w tymczasowym areszcie, odbywanie kary pozbawienia wolności, czy sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny.
Należy pamiętać, iż zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obowiązujący w przypadkach innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy jest ograniczony czasowo – obowiązuje tak długo, jak długo nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.