Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego- co należy o nim wiedzieć.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (dalej „MPZP”) definiowany jest jako akt prawa miejscowego regulujący sposób wykorzystania danego terenu. Sporządzenie MPZG należy do kompetencji wójta (w gminach wiejskich) / burmistrza (w miastach poniżej 100.000 mieszkańców / lub prezydenta miasta (w miastach powyżej 100.000 mieszkańców). MPZP przybiera postać uchwały rady gminy lub rady miejskiej, i składa się z dwóch części- opisowej oraz graficznej. Uchwalony MPZG ogłaszany jest przez właściwego wojewodę w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
MPZG obowiązuje na obszarze gminy, która go uchwaliła. MPZP może dotyczyć całej gminy, ale równie dobrze tylko jej części. W tym ostatnim wypadku w gminie może obowiązywać więcej niż jeden MPZP. Plany te nie mogą jednak nakładać się na siebie.
Dlaczego MPZG jest taki ważny? Ponieważ, mówiąc najprościej, wskazuje co można zrobić z nieruchomością, której dotyczy. Przypomnieć należy, iż to właśnie MPZP stanowi podstawę wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Dlatego też z dokumentem tym, jeszcze przed nabyciem nieruchomości, powinny bezwzględnie zapoznać się osoby planujące rozpoczęcie budowy domu.
Z MPZG wynikać będą m.in. informacje o:
• minimalnej powierzchni podzielonych działek budowlanych, na których można postawić dom jednorodzinny lub bliźniaczy;
• przeznaczenie konkretnej działki;
• zasadach usytuowania obiektów na działce;
• kolorystyce elewacji budynków na danych terenach, a nawet zakaz używania niektórych materiałów wykończeniowych;
• zasadach konstrukcji dachów tj. ich geometrii, materiałów pokryć, a nawet kolorze;
• rodzaju mediów (np. kanalizacji);
Co jeżeli ograniczenia wynikające z MPZG nie pozwalają zrealizować na nieruchomości planowanej przez nas inwestycji? W takiej sytuacji pozostaje wnioskowanie o zmianę MPZP. Należy jednak pamiętać, iż o ile ze zmiana przeznaczenia działki (np. z rolnej na budowlaną) co do zasady nie powinno stanowić problemu, o tyle np. zmiana określonego w MPZP usytuowania obiektu (budynku) może być już problematyczna. W takiej sytuacji może bowiem dojść do zakłócenia ładu przestrzennego, na straży którego stoi MPZP.
Jeżeli dla danej działki nie uchwalono MPZG, o tym czy potencjalna inwestycja może zostać na niej zrealizowana wynikać będzie z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja ta, w zastępstwie MPZP, określać będzie co można zrobić z konkretną nieruchomością.