O czym należy pamiętać składając oświadczenie o obniżeniu ceny ?
Konieczność złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny.
Uprawnienie do obniżenia ceny z uwagi na wady rzeczy sprzedanej realizowane jest w drodze oświadczenia składanego sprzedawcy przez kupującego. Oświadczenie to musi zostać złożone w taki sposób, aby sprzedawca mógł zapoznać się z jego treścią. Jednocześnie sama treść oświadczenia musi być jasna i zrozumiała. Obniżenia ceny (ani też analogicznego uprawnienia do odstąpienia od umowy) nie można domniemywać. Osobom zwracającym się do mojej kancelarii adwokackiej zalecam, aby dla celów dowodowych oświadczenie o obniżeniu ceny miało formę pisemną, a jego treść była wcześniej skonsultowana z adwokatem.
Oświadczenie o obniżeniu ceny składane przez pełnomocnika.
Oświadczenie o obniżeniu ceny może złożyć również pełnomocnik (adwokat, radca prawny) działający w imieniu kupującego. W takiej jednak sytuacji należy pamiętać, aby treść udzielonego pełnomocnictwa obejmowała również uprawnienie do składania materialnoprawnych oświadczeń ze skutkiem dla udzielającego pełnomocnictwa. Wskazać należy, iż samo pełnomocnictwo procesowe udzielone do reprezentacji w danej sprawie nie obejmuje swoim zakresem możliwości składania skutecznych oświadczeń na gruncie prawa materialnego.
Kwota dokonywanej obniżki ceny.
Kolejną kwestią o której należy pamiętać składając oświadczenie o obniżeniu ceny, jest wskazanie kwoty o jaką dokonywana jest obniżka ceny. Kwota ta powinna stanowić proporcję między wartością rzeczy wolnej do wad, a jej wartością rzeczywistą, czyli ustaloną z uwzględnieniem istniejących wad. Następnie, tak ustaloną proporcję należy zastosować do ceny przyjętej w umowie, obliczając w ten sposób nową obniżoną cenę. Dla wielu osób zwracających się do mnie o poradę prawną w tego typu sprawach zaskoczeniem jest, iż kwota o którą dokonywana jest obniżka ceny nie odzwierciedla poniesionej przez nich szkody- tj. środków jakie przeznaczyli lub muszą przeznaczyć na naprawę zakupionej rzeczy. W takich sytuacjach, jako adwokat wyjaśniam, iż wynika to z istoty obniżenia ceny, jako środka służącego do przywrócenia ekwiwalentności świadczeń, nie zaś środka służącego do naprawienia wyrządzonej szkody. W ramach udzielanej porady prawnej zwracam również uwagę, iż kupujący ma swobodę wyboru- czy ochrony swoich interesów dochodzić w ramach uprawnień z tytułu rękojmi (np. poprzez obniżenie ceny) czy też dochodząc naprawienia szkody na zasadach ogólnych (odpowiedzialności kontraktowej).
Termin na złożenie oświadczenia o obniżeniu ceny.
Wreszcie, korzystając z uprawnienia do obniżenia ceny należy pamiętać o konieczności zachowania przewidzianego w tym celu terminu. Klientom moje kancelarii adwokackiej przypominam iż oświadczenie takie należy złożyć w terminie roku od wykrycia wady. Jeżeli jednak kupującym jest konsument, to termin na złożenie oświadczenia o obniżeniu ceny nie może skończyć się wcześniej, niż przed upływem dwóch lat od wydania rzeczy kupującemu.
Autorem wpisu jest adwokat Wojciech Nowak, prowadzący Kancelarię Adwokacką w Bielsku-Białej.