O czym należy pamiętać składając zawezwanie do próby ugodowej?
Zawezwanie do próby ugodowej to instytucja przewidziana przepisami kodeksu postępowania cywilnego, mająca na celu ułatwienie zawarcia ugody stronom pozostającym w sporze, bez konieczności wszczynania procesu cywilnego. Jest to również instytucja pozwalająca- w razie braku zawarcia ugody- na przerwanie biegu terminu przedawnienia. Jakie wymogi musi spełniać wniosek o zawezwanie do próby ugodowej oraz o czym należy pamiętać korzystając z tej instytucji?
Warunki formalne pisma.
Jako adwokat w pierwszej kolejności wskazuję, iż wniosek o zawezwanie do próby ugodowej odpowiadać musi wymogom formalnym pism kierowanych do sądu. Musi więc zawierać określenie sądu do którego jest kierowany, oznaczenie stron (wzywającego i uczestnika) wraz z podaniem adresów w tym także elektronicznych, określenie wartości przedmiotu sporu, określenie roszczenia będącego przedmiotem zawezwania do próby ugodowej oraz zawierać propozycję ugody. Pismo powinno zawierać również uzasadnienie zawierające informację z czego wynika roszczenie objęte wnioskiem oraz jego wysokość.
Wzywający nie musi wykazywać swojego roszczenia.
Ustawodawca wymaga, aby wzywający we wniosku o zawezwanie do próby ugodowej uprawdopodobnił roszczenie. Inaczej mówiąc wzywający musi uprawdopodobnić, że dochodzone roszczenie faktycznie może mu przysługiwać, nie musi natomiast- tak jak w wypadku wniesienia pozwu- wykazywać jego istnienia, zarówno co do zasady jak i wysokości. W związku z tym wymogiem klientom mojej kancelarii adwokackiej zalecam, aby do składanego wniosku starali się przedkładać dokumenty, które mogą potwierdzać ich roszczenia np. zawarte przez strony umowy, faktury, noty obciążeniowe, wcześniejsze wezwania do zapłaty, kosztorysy naprawcze itd.
Pismo musi zawierać realną propozycję ugody.
Z mojej praktyki jako adwokata wynika, iż podstawowym błędem przy pisaniu wniosków o zawezwanie do próby ugodowej jest brak wskazania realnej propozycji ugodowej. Klientom mojej kancelarii adwokackiej wyjaśniam, iż ugoda wiąże się z koniecznością ustępstw przez obie strony. Co za tym idzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie może ograniczać się jedynie do wskazania wysokości dochodzonego roszczenia. W takiej bowiem sytuacji wzywający ryzykuje, że złożony przez niego wniosek uznany zostanie za pozorny (z uwagi na brak realnej propozycji ugodowej), a tym samym nieskuteczny- nie doprowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia.
Właściwość ogólna
Kolejna kwestia na jaką należy zwrócić uwagę dotyczy właściwości sądu do którego należy skierować wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Otóż, jak wskazuję klientom mojej kancelarii, wniosek taki należy złożyć do sądu rejonowego (bez względu na właściwość sprawy), właściwego dla uczestnika (tj. podmiotu przeciwko któremu kierowany jest wniosek).
Autorem wpisu jest adwokat Wojciech Nowak, prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.