Obrót i zarządzanie nieruchomościami - czy jest konieczna pomoc adwokata?
Transakcje dotyczące nieruchomości, niezależnie od tego czy jest to umowa sprzedaży, czy umowa dzierżawy lub najmu, z uwagi na wartość jej przedmiotu i długotrwałość wynikających z nich regulacji, objęte są szeregiem przepisów i obwarowań prawnych. Czynności prawne podejmowane w zakresie nieruchomości muszą być więc przemyślane i odpowiednio przygotowane pod względem prawnym. Do tego zaś konieczna jest pomoc adwokata.
Po pierwsze - ustalenie stanu prawnego nieruchomości.
Pierwszą czynnością w jakiej adwokat może i powinien pomóc osobie zainteresowanej nabyciem nieruchomości lub prawa do korzystania z niej jest ustalenie jej stanu prawnego. Chodzi tutaj o ustalenie czy osoba, która wyraża wolę dysponowania nieruchomością jest faktycznie jej właścicielem oraz czy może nią w całości dysponować. Ponadto ustalenia wymaga również czy nieruchomość nie jest obciążona prawami innych osób. Czynność ta jest w miarę prosta jeżeli dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta. Należy jednak pamiętać, iż nie dla wszystkich nieruchomości są prowadzone księgi wieczyste, ponadto treść księgi wieczystej nie zawsze jest zgodna z rzeczywistym stanem prawnym. Często zdarza się również, że wpisy do księgi wieczystej nie są dokonywane na bieżąca- w księdze wieczystej w dalszym ciągu mogą figurować rodzice, dziadkowie, czy nawet dalsi krewni osoby, która wyraża wolę dysponowania nieruchomością. W takiej sytuacji pomoc adwokata jest niezbędna do uregulowania kwestii prawnych (tj. stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku) koniecznych do dokonania transakcji.
Pomoc w negocjacjach warunków umowy.
Pomoc adwokata może się również przydać przy negocjacjach warunków umowy. Taka pomoc jest szczególnie wskazana w wypadku umów sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym (od dewelopera) oraz przy umowach najmu i dzierżawy. W wypadku tych umów adwokat jest w stanie wskazać niekorzystne dla strony, która reprezentuje postanowienia umowne oraz poprowadzić negocjacje tak, aby postanowienia te zmienić lub ograniczyć ich potencjalnie negatywne skutki.
Przygotowanie lub analiza umowy.
Po ustaleniu, iż aktualny stan prawny umożliwia dysponowanie nieruchomością, kolejną czynnością w której konieczna jest pomoc adwokata jest analiza warunków umowy. Chodzi tutaj zarówno o analizę umowy sprzedaży jak również innych umów przedmiotem których jest nieruchomość tak jak np. umowa najmu czy umowa dzierżawy. Co prawda umowa sprzedaży musi być zawarta w formie aktu notarialnego- więc za jej przygotowanie odpowiada notariusz- tym nie mniej umowa ta, pod względem konsekwencji dla obu stron transakcji powinna zostać przeanalizowana przez adwokata.
Inaczej sytuacja wygląda w wypadku umów dzierżawy i najmu, gdzie konieczne jest ich przygotowanie, stosownie do potrzeb klienta i okoliczności sprawy. W tym celu należy zwrócić się do adwokata, aby ten, poprzez wprowadzenie do umowy stosownych postanowień umownych, zabezpieczył interesy reprezentowanego przez siebie klienta.
Sprawy dotyczące nieruchomości w Bielsku-Białej.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej nabycia, dysponowania lub zarządzania nieruchomości lub też chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. Ponadto zapraszam do zakładki oferta-nieruchomości, gdzie szczegółowo opisałem jak pomagam klientom mojej kancelarii adwokackiej w sprawach dotyczących nieruchomości.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.