Od czego zależy wysokość wynagrodzenia adwokata?
Decyduje umowa z klientem.
Zacząć należy od wyjaśnienia, iż nie ma żadnej ustawowej regulacji nakazującej adwokatom pobierać za dany rodzaj spraw wynagrodzenia w określonej wysokości. Każdorazowo wysokość wynagrodzenia za prowadzenie sprawy ustalana jest pomiędzy adwokatem a jego klientem. Nie ma w tym zakresie żadnych odgórnie narzuconych regulacji.
Powyższe nie oznacza to jednak, iż w zakresie ustalania wynagrodzenia adwokata obowiązuje pełna dowolność. Mianowicie przepisy prawa, a konkretniej rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r.- „W sprawie opłat za czynności adwokackie”, przewidują tzw. stawki minimalne dla adwokata za prowadzenie określonego rodzaju spraw. Stawki te uzależnione są bądź to od wartości przedmiotu sporu, bądź też od rodzaju sprawy. Stawki wynikające z tego rozporządzenia zazwyczaj stanowią podstawę ustalenia wynagrodzenia adwokata, należy jednak pamiętać, że są to tyko i wyłącznie stawki minimalne. Ustalone wynagrodzenie za prowadzenie sprawy może być- i zazwyczaj jest- wyższe od tego ustalonego w przepisach rozporządzenia.
Co decyduje o wysokości wynagrodzenia?
W takim razie co adwokat bierze pod uwagę ustalając wysokość swojego wynagrodzenia? Przede wszystkim rodzaj sprawy oraz konieczny nakład pracy. Wyjaśnijmy to na przykładzie sprawy o rozwód. Jeżeli małżonkowie chcą rozwieść się bez orzekania o winie, nakład pracy adwokata sprowadza się do napisania pozwu o rozwód oraz uczestnictwa w jednej, lub dwóch rozprawach. Jeżeli jednak któreś z małżonków zażąda rozwodu z orzeczeniem o winie, nakład pracy adwokata jest dwu czy nawet trzykrotnie wyższy niż w sprawie o rozwód bez orzekania o winie co wynika z ilości rozpraw oraz konieczności formułowania dalszych pism procesowych. Kolejny przykład- inaczej wysokość wynagrodzenia wyglądać będzie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, które to sprawy zazwyczaj należą do kategorii prostych, a inaczej w sprawie gospodarczej, skomplikowanej zarówno pod względem faktycznym jak i prawnym.
Jakie systemy rozliczeń stosują adwokaci?
Zasadniczo można wyróżnić dwa systemy rozliczeń adwokata z klientem- ryczałtowe lub według stawki godzinowej. Wynagrodzenie ryczałtowe ma zastosowanie w sytuacji gdy nakład pracy adwokata w danej sprawie jest możliwy do przewidzenia z góry. Z kolei wynagrodzenie według stawki godzinowej zazwyczaj ma zastosowanie w sprawach bardziej skomplikowanych, gdzie na samym początku sprawy trudno przewidzieć zakres koniecznych do wykonania czynności. W praktyce coraz częściej zdarzają się również systemy mieszane, gdzie część wynagrodzenia adwokata przybiera postać ryczałtu lub stawki godzinowej, a pozostała część określony procent od zasądzonego roszczenia (w wypadku wygrania sprawy) tj. tzw. success fee.
Autorem wpisu jest adwokat Wojciech Nowak, prowadzący Kancelarię Adwokacką w Bielsku-Białej.