Opieka naprzemienna a alimenty.
Coraz częstszą formą wykonywania władzy rodzicielskiej i opieki nad dziećmi jest opieka naprzemienna. W praktyce jako adwokat bardzo często spotykam się z pytaniem jak opieka naprzemienna ma się do alimentów orzeczonych na rzecz dziecka od jednego z rodziców?
Czym jest opieka naprzemienna?
Ujmując rzecz najprościej opieka naprzemienna polega na tym, że dziecko przebywa u każdego z rodziców przez ten sam okres czasu, najczęściej jeden tydzień u matki, a drugi tydzień u ojca. Podstawowym warunkiem ustanowienia opieki naprzemiennej jest brak konfliktu pomiędzy rodzicami dziecka, którzy ponadto muszą uzgodnić wspólny plan wychowawczy oraz zawrzeć porozumienie w przedmiocie sprawowania opieki nad dzieckiem/dziećmi.
Należy jednak pamiętać, iż nawet przy opiece naprzemiennej sąd zazwyczaj ustanawia miejsce stałego zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców. To ten rodzic traktowany jest jako główny opiekun, zaś drugi z rodziców jest w takiej sytuacji obciążony obowiązkiem zapłaty alimentów.
Alimenty przy opiece naprzemiennej.
Jak wskazałem powyżej opieka naprzemienna nie znosi obowiązku alimentacyjnego. Skąd zatem tak częste pytania kierowane do adwokatów o obowiązek alimentacyjny przy takiej formie sprawowania opieki nad dziećmi?
Wynika to z faktu, iż rodzic obciążony alimentami jednocześnie niezależnie od tego musi ponosić koszty utrzymania dziecka w okresie sprawowania nad nim opieki- a więc zazwyczaj przez połowę czasu w miesiącu. Do tego dochodzą ponoszone przez niego wydatki na zakupy dla dziecka np. kupuje dla niego ubrania, obuwie, oprócz tego pokrywa także wydatki z tytułu wspólnego spędzania czasu, zajęć dodatkowych, itd.
Tak jak jednak pisałem powyżej nie znosi to obowiązku alimentacyjnego, nie mniej podział kosztów utrzymania dziecka powinien być brany przez sąd przy ustalaniu kwoty alimentów.
W tego typu sprawach jako adwokat zazwyczaj zalecam, aby przedmiotem uzgodnień rodziców przy ustalaniu opieki naprzemiennej była również kwestia wysokości alimentów, tak aby były one dostosowane do warunków wykonywania opieki naprzemiennej. Pozwoli to na unikniecie w przyszłości sporów na tym tle pomiędzy rodzicami.
Sprawy o wykroczenia w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.