Powództwo interwencyjne
W toku postępowania egzekucyjnego może się zdarzyć, że egzekucja zostanie skierowana do przedmiotu nienależącego do dłużnika. Do sytuacji takich dochodzi np. jeżeli u egzekwowanego dłużnika przechowywane są rzeczy należące do innej osoby lub też komornik zajmie przedmiot należący do kilku osób, z których tylko w stosunku do jednej prowadzona jest egzekucja. Zazwyczaj tłumaczenie dłużnika, że rzecz należy do kogoś innego lub stanowi własność również innych osób nie przynosi zamierzonego skutku. Nie oznacza to jednak, iż osoba, której prawa w ten sposób zostały naruszone jest pozbawiona możliwości obrony. W takiej sytuacji może bowiem skorzystać z tzw. powództwa interwencyjnego.
Zgodnie z art. 841 § 1 K.P.C., „Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa”. Zgodnie z orzecznictwem, osobą trzecią w rozumieniu art. 841 § 1 K.P.C. jest również małżonek dłużnika, który pozostaje z nim w ustroju wspólności majątkowej (tak np. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2016 r., sygn. akt III CZP 41/16).
Możliwość wytoczenia powództwa interwencyjnego jest ograniczona w czasie- powództwo to należy wytoczyć w terminie miesiąca od dowiedzenia się przez osobę trzecią o naruszeniu jej praw (vide art. 841 § 3 K.P.C.). W wypadku uchybienia temu terminowi nie podlega on przywróceniu (tak np. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 11 września 2018 r., sygn. akt V ACa 1347/17).
Powództwo interwencyjne należy wytoczyć przeciwko wierzycielowi/om z wniosku którego/ ych prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, w ramach którego doszło do zajęcia. Ponadto, jeżeli egzekwowany dłużnik kwestionuje prawo osoby trzeciej do danej rzeczy, to również on powinien zostać pozwany obok wierzyciela/i (vide art. 841 § 2 K.P.C).
W toku sprawy wywołanej wniesieniem powództwa interwencyjnego, powód musi wykazać, że zajęta przez komornika rzecz stanowi jego własność/współwłasność. Wykazanie tej okoliczności skutkuje zwolnieniem zajętej rzeczy spod egzekucji.
Wytaczając powództwo interwencyjne należy pamiętać o złożeniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie prowadzonego postępowania egzekucyjnego. W przeciwnym bowiem wypadku komornik może zlicytować zajęty przedmiot. Jeżeli do licytacji doszłoby przed wydaniem korzystnego dla powoda wyroku w sprawie, nie może on żądać wydania zlicytowanej rzeczy. Może natomiast odzyskać uzyskane ze sprzedaży pieniądze.
Jak widać, o skuteczności powództwa interwencyjnego jako środka obrony przed egzekucją decyduje więc szybkość działania oraz prawidłowe sformułowanie żądań przez uprawnionego.