Rozgraniczenie nieruchomości- jak ustalić granice działki?
Postępowanie rozgraniczeniowe jest postępowaniem administracyjnym służącym do ustalenia przebiegu spornej granicy nieruchomości. Co do zasady postępowanie to prowadzone jest przez wójta / burmistrza / prezydenta miasta, właściwego według miejsca położenia nieruchomości. Do wszczęcia postępowania rozgraniczeniowego dochodzi z urzędu (przy scalaniu gruntów oraz wówczas gdy za przeprowadzeniem rozgraniczenia nieruchomości przemawia interes społeczny lub interes gospodarki narodowej), lub- co ma miejsce najwcześniej- na wniosek zainteresowanej strony.
Podmiotem uprawnionym do złożenia wniosku o rozgraniczenie nieruchomości jest właściciel nieruchomości lub jej użytkownik wieczysty. Wniosek taki może złożyć również posiadacz samoistny nieruchomości tj. podmiot, który faktycznie włada nieruchomością jak właściciel.
Postępowanie rozgraniczeniowe dotyczyć może przebiegu wszystkich lub niektórych granic działki. O zakresie postępowania rozgraniczeniowego decyduje wnioskodawca, określając we wniosku granice, których przebieg w jego ocenie jest sporny.
Czynności ustalenia przebiegu granic dokonuje w postępowaniu rozgraniczeniowym geodeta wskazany przez wójta / burmistrza / prezydenta miasta.
W toku postępowania rozgraniczeniowego geodeta podejmuje próbę ustalenia przebiegu granic w trakcie wizji na nieruchomości. Wizja odbywa się z udziałem stron. W pierwszej kolejności geodeta, podejmuje próbę ustalenia przebiegu granicy w oparciu o dostępne mu dowody, w tym w szczególności dokumentację geodezyjną. Jeżeli nie można w ten sposób ustalić przebiegu granicy, geodeta odbiera oświadczenia od stron co do przebiegu granicy. W wypadku gdy przebieg granicy w dalszym ciągu jest sporny, geodeta zachęca strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej, i kończy postępowanie rozgraniczeniowe.
Jeżeli strony nie zawarły ugody, a przebieg spornej granicy może zostać ustalony bądź to na podstawie zebranych dowodów bądź też zgodnego oświadczenia stron, rozgraniczenia nieruchomości dokonuje wójt / burmistrz / prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.
Strona niezadowolona z wydanej decyzji, w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia może zażądać przekazania sprawy do Sądu. W takiej sytuacji przebieg granicy ustala właściwy miejscowo Sąd Rejonowy, w oparciu o przepisy postępowania cywilnego.