Termin zapłaty po podziale majątku wspólnego małżonków.
W poprzednim wpisie odpowiedziałem na pytanie czy podział majątku wspólnego po rozwodzie jest obowiązkowy (tutaj). Teraz natomiast chciałbym odnieść się do sytuacji gdy do tego podziału już doszło- w kontekście terminu w jakim były małżonek powinien dokonać spłaty swojej należności.
Termin zależy od formy dokonania podziału majątku.
Jako adwokat zacząć muszę od tego, że terminy spłaty należności wynikających z podziału majątku wspólnego kształtują się odmiennie w zależności od formy jego dokonania- w drodze umowy lub postępowania sądowego.
W wypadku dokonania podziału majątku wspólnego przed sądem, to sąd wyznacza wysokość spłaty, a także sposób i termin jej uiszczenia. Zgodnie z art. 212 K.C. terminy te nie mogą przekraczać 10 lat. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika jednak, iż w praktyce te terminy są znacznie krótsze. Zazwyczaj sąd nakazuje spłatę drugiego małżonka jednorazowo, w ciągu kilku miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia. Takie podejście wynika z założenia, że skoro małżonek zobowiązany do spłaty od razu uzyskuje korzyść majątkową (w postaci przyznanego składnika majątku), to również druga strona nie powinna długo oczekiwać na należną jej spłatę.
Należy pamiętać, iż osoba zobowiązana do spłaty może wnioskować o rozłożenie na raty swojej należności. Z reguły są to dwie lub trzy raty płatne w okresach półrocznych lub rocznych- w zależności od okoliczności sprawy. Jako adwokat wskazuje jednak, iż rozłożenie należności na raty tu uprawnienie sądu. Sądy na takie rozwiązanie decydują się jedynie wtedy gdy w sprawie zachodzą szczególne okoliczności np. przemawia za tym sytuacja osobista i majątkowa osoby zobowiązanej do spłaty lub kwota do spłaty jest bardzo duża.
Umowny podział majątku wspólnego
Klientom moje kancelarii adwokackiej wskazuję natomiast, iż sytuacja wygląda inaczej przy umownym podziale majątku wspólnego. W tym wypadku bowiem byli małżonkowie kwestię wzajemnych rozliczeń mogą ułożyć według swojego uznania. Dotyczy to zarówno kwoty spłaty jak i zasad jej uiszczania. Oznacza to, że w takim wypadku możliwe jest wyznaczenie dłuższego terminu spłaty czy rozłożenie jej na raty na okres nawet kilku lat. Wymaga to jednak oczywiście zgodnej woli małżonków, co nie zawsze jest możliwe.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.