Umowa o zakazie konkurencji.
Aktualne obserwacje rynku pracy wskazują, że pracownicy są coraz mniej przywiązani do swojego miejsca pracy. Zmieniają je szukając możliwości rozwoju i większych zarobków. Często także podejmują własną działalność gospodarczą. Co jednak, jeżeli odchodzi od nas pracownik mający wiedzę o kluczowych dla naszej firmy aspektach działalności? Co można zrobić, aby z wypracowanego przez nas know-how nie skorzystała konkurencja? Rozwiązaniem może być umowa o zakazie konkurencji.
Czym jest umowa o zakazie konkurencji?
Najprościej rzecz ujmując to umowa przez którą pracownik zobowiązuje się nie podejmować przez określony okres czasu działalności konkurencyjnej względem pracodawcy.
W doktrynie sporna jest kwestia czy możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji na okres trwania stosunku pracy. Jako adwokat stoję na stanowisku, że takiej konieczności nie ma. Obowiązek lojalności w stosunku do pracodawcy wynika bowiem z istoty stosunku pracy i jest zabezpieczony w jego ramach, nie mniej w praktyce z takimi umowami już się spotykałem.
Jako adwokat wskazuję, iż prawidłowo sporządzona umowa o zakazie konkurencji powinna zawierać: określenie czasu jej trwania, jej zakres terytorialny, katalog niedozwolonych działań pracownika, odpowiedzialność za naruszenie umowy oraz zasady odpłatności- rekompensatę finansową dla pracownika za ograniczenie go w możliwości zarobkowania.
Klientom mojej kancelarii adwokackiej wskazuję, iż niezwykle ważne w tego typu umowie jest wyważanie interesu obu stron, tak aby zadziałała ona w wypadku gdy będzie to potrzebne. Natomiast naruszenie tej równowagi może skutkować uznaniem umowy o zakazie konkurencji za nieważną.
Poprawienie efektywności.
Przedsiębiorcy decydujący się na stałą obsługę prawną prowadzoną przez adwokata są w stanie lepiej wykorzystać swoje zasoby- przede wszystkim swój czas. Dotyczy to zarówno osób zajmujących kierownicze stanowiska jak i pracowników, którzy dzięki stałej obsłudze prawnej zwolnieni są od konieczności rozwiązywania problemów prawnych. Dzięki temu osoby te mogą skupić się na tym co jest dla nich najważniejsze- prowadzeniu działalności gospodarczej.
Zakaz konkurencji przy umowach cywilnoprawnych.
Jako adwokat wskazuję, iż zakaz konkurencji nie dotyczy tylko i wyłącznie stosunku pracy. Zawierając np. umowę zlecenia, można zawrzeć osobną umowę o zakazie konkurencji lub wprowadzić takie zapisy do treści umowy zlecenia lub innej umowy cywilnoprawnej. Należy jednak pamiętać, iż w wypadku zakazu konkurencji obowiązującego w ramach zawartej umowy cywilnoprawnej zastosowanie będą miały przepisy ustawy o zakazie nieuczciwej konkurencji. To w tej ustawie znajdować się będzie katalog czynów niedozwolonych, które stanowią czyn nieuczciwej konkurencji.
Co przy tym istotne, w wypadku umów cywilnoprawnych zakaz konkurencji może zostać wprowadzony zarówno na okres trwania umowy, jak i na pewien czas po jego zakończeniu.
Obsługa prawna firm w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani obsługą prawna swojej firmy w Bielsku-Białej lub w okolicy, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.