Wstrzymanie obowiązku zapłaty rat kredytu frankowego w trakcie procesu.
Od kilku lat istotną częścią spraw cywilnych rozpoznawanych przez sądy są sprawy frankowe, dotyczące ustalenia nieważności (i czasami od razu rozliczenia) umowy kredytu indeksowanego/denominowanego do CHF. Zasadniczo wszczęcie takiego postępowania nie zwalniało kredytobiorcy od obowiązku zapłaty rat kredytu- obowiązek taki trwa aż do prawomocnego wydania wyroku stwierdzającego jego nieważność. Czy można jednak już w trakcie procesu zaprzestać spłacania rat kredytu frankowego ?
Ile trwa sprawa frankowa ?
Z dotychczasowych spraw frankowych jakie miałem okazje prowadzić jako adwokat wynika, że od momentu wniesienia pozwu do wydania wyroku przez sąd pierwszej instancji mija ok. roku czasu. Nie kończy to jednak sprawy. Jeżeli bowiem bank wniesie apelację na ostateczne zakończenie sprawy trzeba poczekać drugie tyle. Należy podkreślić, iż sam fakt wniesienia pozwu o ustalenie nieważności umowy kredytu nie skutkuje zwolnieniem kredytobiorcy z obowiązku uiszczania rat- kredytobiorca ma taki obowiązek, aż do momentu wydania przez sąd prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytu.
Jako adwokat dostrzegam istotne konsekwencje takiego stanu rzeczy dla kredytobiorców. Po pierwsze, co chyba najbardziej oczywiste, kredytobiorca musi co miesiąc angażować środki pieniężne- czasami znaczne- na spłatę rat kredytu, czasami nawet przez dwa lata. Po drugie, wpłacanie kolejnych rat przez kredytobiorców zwiększać będzie kwotę podlegającą rozliczeniu po ustaleniu nieważności umowy. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że banki z większą ostrożnością podchodzą do rozliczeń z kredytobiorcami, jeżeli kwota do rozliczenia jest duża.
Czy można coś z tym zrobić ?
Odpowiedź na tak postawione pytanie powinna być twierdząca. Od razu w pozwie- lub już w trakcie procesu w piśmie przygotowawczym- można bowiem złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty kredytu na czas trwania postępowania.
Przesłanką uzyskania takiego zabezpieczenia jest uprawdopodobnienie roszczenia oraz interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia.
Jeżeli chodzi o uprawdopodobnienie roszczenia, to sytuacja będzie wyglądała odmiennie w zależności od etapu sprawy. Jeżeli kredytobiorca z wnioskiem o zabezpieczenie występuje już po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, przez sam fakt wydanie tego wyroku jego roszczenie uznać należy za uprawdopodobnione. Jeżeli natomiast nie ma jeszcze wyroku sądu pierwszej instancji (wniosek o zabezpieczenie zawarty został w pozwie lub w trakcie procesu) kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie pozwu, tak, aby już na samym początku przekonać sąd, iż w sprawie może zapaść wyrok ustalający nieważność umowy kredytu.
Z kolei jeżeli chodzi o interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia, z mojej praktyki jako adwokata wynika, że przesłankę tą sąd przyjmuje w sytuacji gdy na moment złożenia wniosku kwota spłacona przez kredytobiorcę przekracza kwotę wypłaconego przez bank kapitału. Nie oznacza to oczywiście, iż z wnioskiem o zabezpieczenie nie można wystąpić wcześniej- tutaj jednak rozstrzygniecie będzie zależało od poglądów konkretnego sędziego.
Czy w sprawie frankowej potrzebny jest adwokat ?
Sprawy frankowe nie należą do łatwych dlatego też zalecam, aby korzystać w nich z pomocy adwokata. Tylko bowiem prawidłowo przygotowany pozew daje szansę na wygranie sprawy oraz zabezpieczenie interesów kredytobiorcy np. poprzez wstrzymanie zapłaty rat kredytu na czas trwania procesu.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie rodzinnej lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.