Wyrok nakazowy w sprawie karnej - co można z nim zrobić ?
Wyrok nakazowy to wyrokiem, który wydawany jest przez sąd na posiedzeniu bez udziału stron. Wyrok taki może zostać wydany w określonych przez prawo przypadkach. Co jednak powinna zrobić osoba, która nie zgadza się z treścią wyroku nakazowego ?
Kiedy Sąd może wydać wyrok nakazowy ?
W pierwszej kolejności jako adwokat muszę wyjaśnić, iż wyrok nakazowy może zostać wydany przez sąd wówczas gdy spełnione są trzy warunki.
Po pierwsze, wyrok nakazowy może zostać wydany tylko w sprawach, w których prowadzone było dochodzenie.
Po drugie, sąd może wydać wyrok nakazowy jedynie wtedy, gdy uznaje, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne- w praktyce dotyczy to więc sytuacji gdy zgromadzone w sprawie dowody są wystarczające do rozstrzygnięcia sprawy.
I wreszcie po trzecie, wyrok nakazowy może być wydany w sprawach w których za popełnione przestępstwo wymierzona może zostać kara grzywny lub kara ograniczenia wolności.
Co można zrobić z wyrokiem nakazowym ?
Po otrzymaniu wyroku nakazowego, w pierwszej kolejności należy mieć świadomość, iż wyrok ten nie kończy sprawy. Klientom mojej kancelarii wyjaśniam, iż osoba, która nie zgadza się z treścią wyroku nakazowego może wnieść od niego sprzeciw. W takiej sytuacji wyrok nakazowy traci moc, a sąd rozpoznaje sprawę w trybie zwyczajnym. Co za tym idzie oskarżony ma możliwość podjęcia obrony poprzez przedstawienie dowodów i okoliczności przemawiających na jego korzyść. Jako adwokat przypominam, iż termin na wniesienie sprzeciwu od wyroku nakazowego wynosi 7 dni od daty jego doręczenia. Sam sprzeciw nie wymaga uzasadnienia- musi z niego wynikać jedynie jednoznaczne stanowisko oskarżonego, że nie zgadza się on z wydanym orzeczeniem.
Czy w każdej sytuacji należy wnosić sprzeciw od wyroku nakazowego ?
To zależy. Jeżeli oskarżony kwestionuje, że dopuścił się przypisanego mu czynu, taki sprzeciw należy złożyć. Inaczej sytuacja przedstawia się jednak wówczas gdy oskarżony dopuścił się zarzucanego mu zachowania, a kwestionuje np. wymiar orzeczonej wobec niego kary. W takiej sytuacji należy się bowiem zastanowić, czy po przeprowadzeniu rozprawy (po wniesieniu sprzeciwu) orzeczona kara może być łagodniejsza. W wypadku takich wątpliwości zalecam wcześniejsze konsultacje z adwokatem.
Sprawy cywilne w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w sprawie z zakresu prawa cywilnego lub chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku–Białej lub okolicach, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.