Zaległa opłata abonamentowa- jak bronić się przed roszczeniem ?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r.- „O opłatach abonamentowych” za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Część osób opłaty tej jednak nie uiszczała, co w chwili obecnej, w skrajnych przypadkach, skutkuje przymusowym jej ściągnięciem w drodze egzekucji administracyjnej. W niniejszym wpisie adwokat wyjaśni kto jest zwolniony z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej oraz jak się bronić w wypadku przymusowego dochodzenia tego roszczenia.
Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty abonamentu ?
Katalog osób, które mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty abonamentu został zawarty w art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych. Katalog ten ma charakter zamknięty co oznacza, iż tylko osoby w nim wskazane, przy spełnieniu określonych w ustawie warunków, są zwolnione z obowiązku zapłaty abonamentu. Zgodnie z tym przepisem obowiązek zapłaty abonamentu nie ciąży na osobach:
- zaliczonych do I grupy inwalidów,
- całkowicie niezdolnych do pracy,
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- które ukończyły 75 lat,
- które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy,
- niesłyszących i niewidomych- przy spełnieniu warunków określonych w ustawie,
- które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
- które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z ustawy o pomocy społecznej,
- bezrobotnych, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
- posiadających prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
Samo zaistnienie przesłanki zwolnienia nie wystarczy.
Jako adwokat często spotykam się z przeświadczeniem, wynikającym z nieznajomości prawa, że samo zaistnienie którejś z wymienionych w ustawie przesłanek zwolnienia jest równoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku zapłaty abonamentu. Przekonanie to jest błędne. Zgodnie bowiem z ustawą o opłatach abonamentowych automatyczne zwolnienie z obowiązku zapłaty abonamentu dotyczy tylko osób, które ukończyły 75 rok życia po dniu 9 października 2015 r. W tej bowiem dacie w życie wszedł przepis przewidujący automatyczne zwolnienie z zapłaty abonamentu osób, które ukończyły 75 rok życia. Co za tym idzie wszystkie pozostałe osoby spełniające warunki zwolnienia z abonamentu- nie wyłączając osób, które ukończyły 75 rok życia przed 9 października 2015 r.- aby korzystać z tej ulgi muszą dopełnić dodatkowej formalności polegającej na złożeniu w wyznaczonej placówce pocztowej oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia z abonamentu i przedstawić dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień.
Jak bronić się przed zapłatą zaległego abonamentu ?
W mojej praktyce adwokackiej kilkakrotnie spotkałem się ze sprawami osób w stosunku do których kierowane są wezwania do uregulowania zaległego abonamentu. Jak bronić się przed takimi roszczeniami ?
Po pierwsze, można próbować wykazywać, że w okresie za jaki naliczana jest zaległa opłata abonamentowa osoba w stosunku do której kierowane jest wezwanie nie posiadała radia ani telewizora. Klientom mojej kancelarii adwokackiej zwracam jednak uwagę, że wezwania do zapłaty zaległego abonamentu są kierowane w stosunku do osób, które w przeszłości zarejestrowały odbiornik radiowy lub telewizyjny. Z okoliczności tej wynika więc domniemanie, że osoba która dokonała zgłoszenia w dalszym ciągu jest w ich posiadaniu, chyba że obiektywnymi dowodami wykaże, że jest inaczej.
Po drugie, należy sprawdzić czy dochodzone roszczenie nie jest już przedawnione. Należy przy tym pamiętać, iż opłata abonamentowa przedawnia się tak jak zobowiązania podatkowe, a więc z 5 letnim terminem przedawnienia liczonym od końca roku w którym powstał obowiązek zapłaty.
Wreszcie po trzecie, należy sprawdzić czy dana osoba nie jest zwolniona z obowiązku zapłaty abonamentu, albo z urzędu albo na skutek dopełnienia wymaganych przez ustawę formalności.
W tym miejscu należy wyjaśnić, iż samo spełnienie przesłanek zwolnienia bez dopełnienia wymaganych formalności w postaci złożenia oświadczenia nie skutkuje anulowaniem zaległej opłaty, może natomiast stanowić podstawę wnioskowania o jej umorzenie lub rozłożenie na raty.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem porady prawnej w tej lub innej sprawie, zapraszam do kontaktu poprzez formularz, maila bądź telefonicznie.