Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - kto może je złożyć i czy jest do tego potrzebna pomoc adwokata?
Każda osoba mająca podejrzenie, że doszło do popełnienia przestępstwa ma możliwość zgłoszenia tego organom ścigania. Z kolei instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego mają obowiązek zgłosić to właściwy organom. Jak należy zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa i czy jest do jego konieczna pomoc adwokata ?
Kto, gdzie i jak ?
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa może złożyć każda osoba, która ma podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa. Może to być- i z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że tak jest najczęściej- osoba pokrzywdzona tym przestępstwem. Może to być również osoba postronna, np. świadek zdarzenia.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa można złożyć w prokuraturze lub na policji.
Jeżeli chodzi o formę złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to może ono zostać złożone na piśmie lub ustnie- do protokołu sporządzonego przez osobę przyjmującą zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wybór formy złożenia zawiadomienia zależy od okoliczności sprawy. Jeżeli jest ona skomplikowana, a zgłaszający dysponuje dowodami (np. dokumentami) wskazującymi, iż mogło dojść do przestępstwa, to zawiadomienie powinno przybrać formę pisemną. Daje to możliwość szczegółowego opisania stanu faktycznego oraz załączenia lub wskazania dowodów, które mogą mieć znaczenie dla sprawy. Jeżeli natomiast z uwagi na charakter popełnionego przestępstwa liczy się szybkość działania, to jako adwokat zalecam, aby w takiej sytuacji zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa miało formę ustną.
Klientom mojej kancelarii adwokackiej wskazuję, iż niezależnie od tego czy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało złożone ustnie lub pisemnie, osoba zgłaszająca musi zostać przesłuchana w charakterze świadka z czego sporządza się stosowny protokół.
Niezawiadomienie o przestępstwie.
Osoby na których ciąży moralny obowiązek zgłoszenia podejrzenia popełnienia przestępstwa (a więc podmioty inne niż instytucje państwowe i samorządowe), w wypadku zaniechania złożenia zawiadomienia, co do zasady nie ponoszą odpowiedzialności karnej. Jako adwokat wskazuje jednak, iż od tej zasady są wyjątki. Dotyczą one najpoważniejszych przestępstw takich jak np. zamach stanu, szpiegostwo, zabójstwo, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, zgwałcenie lub wymuszenie do poddania się innej czynności seksualnej, obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzenie jej do poddania się czynnościom seksualnym. Pełen katalog przestępstw podlegających obowiązkowi zgłoszenia zawarty jest w art. 240 § 1 K.K. Jako adwokat zwracam uwagę, iż niezgłoszenie któregoś z przestępstw wymienionych w tym przepisie, mimo posiadania wiarygodnych informacji o jego popełnieniu, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa a pomoc adwokata.
Osoba, która chce złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa może to zrobić samodzielnie. W niektórych jednak kategoriach spraw- w sprawach skomplikowanych, wielowątkowych, o charakterze gospodarczym- zalecana jest pomoc adwokata, który opisze precyzyjnie stan faktyczny oraz wskaże dowody, które potwierdzają podejrzenie popełnienia przestępstwa. Nadto pomoc adwokata może się okazać konieczna również przy przesłuchaniu w charakterze świadka osoby zgłaszającej podejrzenie popełnienia przestępstwa. Chodzi o naświetlenie- poprzez zadawane przez adwokata pytania- wszystkich okoliczności sprawy. Z doświadczenia w pracy adwokata wiem, że osoba przesłuchiwana, z uwagi na stres, wielość wątków, może pewne kwestie pominąć.
Sprawy o zasiedzenie w Bielsku-Białej.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej zasiedzenia nieruchomości lub też chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.