Leasing a podział majątku wspólnego po rozwodzie.
W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy często decydują się na zawarcie umowy leasingu. Pozwala im ona- niejednokrotnie na korzystniejszych warunkach niż przy kredycie- nabyć rzecz (np. samochód) potrzebny przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Co jednak z przedmiotem objętym leasingiem w sytuacji gdy dochodzi do rozwodu i podziału majątku wspólnego małżonków? W tym wpisie skupimy się na sytuacji gdy umowa leasingu zawarta została przez małżonka prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.
Czy ma znaczenie kto zawiera umowę leasingu ?
W moich poprzednich wpisach dotyczących podziału majątku przedsiębiorstwa po rozwodzie (przy jednoosobowej działalności gospodarczej i spółce cywilnej) wskazywałem, iż znaczenie ma przede wszystkim to czy poszczególne składniki tego majątku nabyte zostały w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Okoliczność tą należy uwzględnić również przy umowie leasingu- jeżeli została ona bowiem zawarta w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej to wszelkie prawa z niej wynikające stanowią majątek wspólny małżonków. Jako adwokat wskazuję, iż zasada ta działa nawet wówczas gdy umowę leasingu podpisał tylko jeden z małżonków.
Umowa leasingu a podział majątku wspólnego małżonków.
Specyfika umowy leasingu polega na tym, że w czasie jej obowiązywania własność rzeczy będącej przedmiotem leasingu należy do leasingodawcy. Stan taki zmienia się dopiero z momentem wykupu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. W okresie trwania leasingu leasingobiorca ma jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu.
Jeżeli przedmiot leasingu został wykupiony w czasie trwania wspólności majątkowej stron jest on składnikiem majątku wspólnego małżonków wobec czego podlega podziałowi w sprawie o podział majątku wspólnego. Jeżeli natomiast przedmiot leasingu został wykupiony już po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej wówczas prawo do przedmiotu leasingu przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych byłych małżonków. Również w takiej sytuacji nabyta rzecz podlega podziałowi między byłych małżonków.
Co jeżeli spłata raty leasingu lub wykup przedmiotu leasingu następuje ze środków z majątku osobistego ?
Jako adwokat kilkukrotnie spotkałem się z pytaniami co w sytuacji gdy raty leasingu płacone są ze środków pochodzących z majątku osobistego jednego z małżonków ? W takiej sytuacji środki wydatkowane na ten cel przez jednego z małżonków, w wypadku rozwodu i sprawy o podział majątku wspólnego podlegają rozliczeniu- jako nakłady z majątku osobistego na majątek wspólny małżonków.
Podobnie sytuacja będzie wyglądała, jeżeli po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej raty leasingu spłacane były tylko przez jednego z małżonków lub też z tych środków nastąpił wykup przedmiotu leasingu. W takiej sytuacji małżonkowi, który spłacał raty lub zrealizował wykup przedmiotu leasingu przysługiwać będzie roszczenie w stosunku do byłego małżonka o zapłatę połowy kwot uiszczonych rat leasingu lub połowy kwoty wydatkowanej na nabycie przedmiotu leasingu.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.
Jeżeli zainteresował Państwa ten lub inny temat zapraszam na moją stronę internetową i prowadzony na niej blog.