Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca zawierając umowę z kontrahentem- cz. V (zabezpieczenie wykonania zobowiązań niepieniężnych)
W swoich wcześniejszych wpisach zwracałem uwagę na konieczność sprawdzenia przez przedsiębiorcę przed zawarciem umowy zasad reprezentacji kontrahenta (czytaj tutaj i tutaj) oraz weryfikacji jego sytuacji finansowej (tutaj). Następnie wyjaśniałem, w jaki sposób w umowie można zabezpieczyć wykonanie świadczenia pieniężnego (tutaj). W tym wpisie wyjaśnię natomiast w jaki sposób należy zabezpieczyć w umowie wykonanie zobowiązania niepieniężnego.
Zobowiązania niepieniężne.
Zobowiązanie niepieniężne- w najprostszym ujęciu- to takie, w którym świadczenie dłużnika nie jest określone w pieniądzu. Świadczenie niepieniężne zazwyczaj polega na realizacji jakieś usługi (wykonania remontu), przeniesienia prawa własności rzeczy, itd. W wypadku umów realizacji świadczenia niepieniężnego odpowiada zobowiązanie drugiej strony do zapłaty określonego wynagrodzenia.
Po pierwsze, określ termin i warunki zapłaty
Klientom mojej kancelarii adwokackiej wskazuję, iż najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem zabezpieczenia wykonania/prawidłowego wykonania zobowiązania niepieniężnego jest odpowiednie określenie w umowie terminu i warunków zapłaty za nie.
W tym celu wystarczy wprowadzić do umowy postanowienie zgodnie z którym zapłata umówionego wynagrodzenia nastąpi w określonym terminie (np. 14 dni) od prawidłowej realizacji świadczenia niepieniężnego np. dokonania protokolarnego odbioru zrealizowanych prac. Jako adwokat wskazuję, iż tego rodzaju postanowienie należy jeszcze uzupełnić o uprawnienie po stronie wierzyciela do wstrzymania zapłaty w całości lub w części do czasu usunięcia wad stwierdzonych w zrealizowanym świadczeniu niepieniężnym.
Kara umowna
Kolejnym sposobem zabezpieczenia wykonania lub prawidłowego wykonania zobowiązania niepieniężnego jest zastrzeżenie w umowie kary umownej,
Jako adwokat wskazuję, iż podstawą do wprowadzenia do umowy kary umownej jest art. 483 § 1 K.C. zgodnie z którym można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Z mojego doświadczenia w pracy adwokata wynika, że kara umowna może zostać określona w różny sposób. Może to być określona kwota (np. 100.000 zł) lub określona część wynagrodzenia umownego (np. 10% wartości brutto wynagrodzenia). Kara umowna może mieć wartość globalną lub też być naliczana za każdy dzień opóźnienia w terminowym wykonaniu zobowiązania. Ten ostatni sposób określenia kary umownej jest wskazany w szczególności w sytuacji gdy wierzycielowi zależy przede wszystkim na tym, aby zobowiązanie zostało wykonane w określonym terminie.
Po więcej informacji na temat kary umownej zapraszam do mojego wcześniejszego wpisu na ten temat, który znajdziecie Państwo tutaj.
Sprawy z zakresu prawa gospodarczego w Bielsku-Białej
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej prawa gospodarczego, chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy lub stałej obsługi prawnej, to zapraszam do kontaktu. Wszelkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej. Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu. W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik.
Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej.